اشتغال‌زایی با ایجاد و توسعه مراکز و خانه‌های صنایع خلاقانه

با رسته‌های گردشگری و صنایع‌دستی در برنامه اشتغال فراگیر در سال ۱۳۹۶

اشتغال‌زایی با ایجاد و توسعه مراکز و خانه‌های صنایع خلاقانه

مراکز تولید خلاقانه در ایران در استان‌های سمنان، کردستان، کرمانشاه و خوزستان راه‌اندازی شده است. برنامه‌ریزی هم شده که در آینده نزدیک این کارگاه‌ها در تمام استان‌های کشور راه‌اندازی شوند.

در سرتاسر جهان، درحال‌حاضر، ۵۷۸۰ مرکز کالاهای خلاقانه بومی در سطح جهان فعال‌اند. تا سال ۲۰۱۸ این تعداد به ۳۷هزار مرکز افزوده می‌شود. هدف از راه‌اندازی این مراکز، حمایت از کارآفرینان خلاق، تولید و کسب‌وکار، اتصال به بازار بین‌المللی و صادرات، آموزش و ارائه فضا و خدمات به تولیدکنندگان کالاهای بومی با هدف نشر دانش است و این قطب‌ها تاکنون در بسیاری از کشورهای خاورمیانه نیز ایجاد شده است.

کارگاه‌های مرتبط با تولید کالاهای خلاقانه بومی، در اشتغال‌زایی آن‌قدر مؤثر است که هم‌اکنون ۴۰درصد نیروی کار آمریکا را شامل می‌شود. یکی از دلایل اصلی توسعه این‌دست مراکز در جوامع امروزی پیوند بین سنت و مدرنیته است. به‌نظر می‌رسد که یکی از راه‌های حفظ فرهنگ‌های ملی و بومی، توسعه این‌دست کارگاه‌ها باشد. توسعه صنایع‌دستی در قالب این کارگاه‌های خلاقانه محقق می‌شود و یکی از بهترین راهکارها برای ایجاد مشاغل جدید با صرف کمترین هزینه است و تکنیک‌های هنری را ترویج می‌کند.

خوشبختانه کشور ما، ایران، پایه‌های لازم را برای توسعه صنایع‌دستی و براساس آن توسعه گردشگری داراست. صنایع‌دستی ایران تکنیک‌های زیادی دارد که بسیاری از آن‌ها در سطح جهانی ناشناخته است. ایجاد توسعه این کارگاه‌های خلاقانه‌ می‌تواند در این زمینه مثمر باشد.

در همین راستا، برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای گردشگران، راه‌اندازی موزه زنده، آموزش هنرمندان، برگزاری سمینار و کارگاه خلاقیت ازجمله راهکارهای ترویج این امر است که در چند وقت اخیر موردتوجه سازمان میراث‌فرهنگی،صنایع‌دستی و گردشگری بوده است. با رایزنی‌های صورت‌گرفته با سازمان یونیدو برای ایجاد این کارگاه‌ها اعتبارات لازم نیز اخذ شده است.

با توجه به ظرفیت غنی و بالا در صنایع‌دستی ایران، ایجاد مراکز صنایع خلاق بومی می‌تواند به توسعه کسب‌وکار و ایجاد اشتغال پایدار در هنر و صنعت ایران کمک کند. به همین منظور، سازمان توسعه صنعتی ملل متحد (یونیدو) پروژه تحلیلی و کاربردی در این حوزه فعال شده است.

صنایع‌دستی ایران، به‌عنوان صنعتی مستقل و بومی، شاخص‌ترین ژنراتور اشتغال‌زایی در ایران محسوب می‌شود. بر همین اساس، سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری طرحی درخصوص تأسیس خانه صنایع‌دستی در تمام استان‌های ایران به‌اجرا درآورد. در اکثر موارد خانه‌های تاریخی زیبایی برای این منظور درنظر گرفته شده‌اند.

درنهایت باید گفت ایجاد این کارگاه‌های خلاقانه می‌تواند یکی از رسته‌هایی باشد که مشکل بیکاری را در کشور حل می‌کنند؛ ازاین‌رو، توجه ویژه به این موضوع می‌تواند راهگشا باشد.

*. گزارش از فؤاد شمس، کارشناس‌ارشد جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری

مطالب مشابه

نمایش دادن محصولات

فریش تم حاصل یک تفکر تحول گرا و زیبایی محور...

مزایای خرید آنلاین

امروزه بسیاری از مردم ترجیح می دهند که بصورت آنلاین...

بروزرسانی محصولات در مکس شاپ

فریش تم حاصل یک تفکر تحول گرا و زیبایی محور...

Comments (1)

Theme Settings

Please implement YA_Options_editor::getCpanelHtml()